Navy Children School Kochi

Achievements

Mini Tennis Championship

Manasvi Dholakia-III Prize

AWARD FOR EXCELLENCE IN TEACHING

Mrs.Betty Scaria (PGT Chemistry)

 

OVERALL CHAMPIONS-GALA SWIMMING COMPETITION


SCHOOL SWIMMING TEAM


Runner Up-Lawrence Cup Inter School Basket Ball Tournament

GIRLS TEAM-BASKET BALL

 I RUNNER UP -AERO QUIZ 2014

Shubham Swaroop, Praneed Shukla,Hina Muhammed(Class XI)

DEVIKA SATISH- KALA THILAKAM-CBSE FEST

Inter School Prize Winners

Carolyne Mathew,Rheva Francis, Gourie Shankarie, Niranjana

Runners Up-Soccer-Toc Football Tournament

School Football Team

 

 

Students who have been selected for CBSE National Swimming Championship

      

     Nisha Singh Class XI           Nancy Dagar, Class XI

 

 

GOLD MEDAL (South Zone Shooting Championship)

 & Qualified for National Shooting Championship

Bhaskar Nain, Class IX

 

 

Britanica Intra School Quiz Conquest-I Prize

                                                         1.       Rheva Francis - Class  IV 2.       Nivin Vinod  -  Class VI 3.       Sankalp  -  Class VII

                                                  4.       Akul Shivakumar  - Class VIII 5.       Jaidev J  -  Class IX  6.       Pranav Menon  -  Class  X

 

 

UMANG 2013

 

     First - Role play - Ashray Vishnu (class 10 C)
   Third – Recitation senior – Aaroksha Singh (class 10 B)

Winner-MiniTennis Championship 2013

Manasvi Dholakia

 

 First Prize-Hindi pakhwada Powerpoint PresentationCompetition

Shubham Swaroop & Garima Sharma (Class XI)

 

 

First Rank-Maths Talent Search Examination 2012-13

Tanvi Sharma, Class II

 

 

2nd Prize-Drawing Competition organized by Faber Castell

Rahul D, Class II

 

 

First Prize-Persuasive Speech with Presentation-Al Ameen Freedom Quest

Aditi Ajay, Class XI

 

 

Patriotic Song Competition-Al Ameen Freedom Quest-2nd Prize

1.Aasna Khadaya (Class IV)  2.Sreya Shankar (Class IV)  3.Vishnu Nanda (Class IV) 4.Alfia Roby (Class IV)
5.Shiyara (Class IV)  6.Jayaprada (Class IV) 7.Advait K.S (Class IV)

 

CBSE Cluster VI Football Tournament-2nd Runners Up

School Football Team

 

 

BOARD RESULTS

CLASS XII

 

Science-Toppers

 

Sreelakshmi Rajan-95.8%

Sunanda Rauta-94.6%

Ashish Mishra-93.8%

 

 Commerce-Toppers

Meenakshi Palaniappan-96.8%

Deepak Katiyar-95.4%

Isabelle Mary Thomas-95%


 

 

 CLASS XII

A1 CREDIT HOLDERS 2012-2013 

 

1 Meenakshi Palaniappan

96.8%

 2 Sreelakshmi Rajan

95.8%

 3 Deepak Katiyar

95.4%

 4 Isabelle Mary Thomas

95%

 5 Sunanda Rauta

94.6%

 6 Ashish Mishra

93.8%

 7 Kumud Bhatt

91.6%

   


 

 CLASS X

 

STUDENTS WHO SCORED CGPA 10 

 

 

 

 

INDIVIDUAL CHAMPION

KM MUNSHI MEMORIAL ATHELTIC MEET

Adithya Singh, Class IV

 

Munshi Athletic Meet-Winners

WINNERS-DISTRICT BASKETBALL CHAMPIONSHIP

School Basketball Team-Winners

Story Writing and Illustration Competition

Teesta Mohan, Simran Kaur (7E) 3rd Prize (Junior)

Erin Liz John, Arshia Suzanne Jacob(class 9D)-Second Prize(Senior)

Samvad-Debate Competition

Shubam Swaroop, Joby Noble (class XI)- First Prize

RSC ALL KERALA TENNIS CHAMPIONSHIP

Runners Up; Arnav Dham, Class VIII D

District Karate Championship

Gold Medal-Vijay Karthik-I B

ALL KERALA RSC FOOTBALL TOURNAMENT-CHAMPIONS

                                                      TEAM UNDER 12                                      TEAM UNDER 14

RUNNERS UP

           

INDIVIDUAL WINNERS 

   

 
     
   

Bharata Natyam Competition-I Prize

 

Niranjana M H, Class II D

Essay Writting Competition

II Prize-Hina Mohammed, XI B

District Yogasana Championship

 

 Vaishakh Prakasan(IX E)-Third Prize-Qualified for State Championship

Santa cruz cup Basket Ball Tournament held at YMCA

Runners Up

First Prize-RCJPS Junior Footaball Tournament

School Football Team-Junior

Chaithanya-2013-First Prize-Dress Designing & Modelling

Prateek (Class XII),Namitha Krishnan(Class XI),Merrin John(Class XI),Akshara Jayasimhan(Class XI)

Surprise Event-Chaithanya 2013-Third Prize